Testad
“Nu blir hösten lite extra sprakande med en Nissan Qashqai som kombinerar grå kaross med panoramatak för en ljus och luftig kupé. Fyrhjulsdrift ger bra grepp när vädret skiftar, medan dragkrok gör det enkelt att ta med släp eller cyklar. Backkamera hjälper dig vid parkering och gör vardagens manövrer smidigare. Resultatet på besiktningen: Godkänd utan anmärkning 2026-10-15”
Testad-sortimentet är ett brett utbud av begagnade bilar som beroende på sin ålder och miltal kan kräva både visst underhåll och service samt eventuella reparationer. Alla fordon är dock unika med just sin historik så det är viktigt att läsa beskrivning och eventuella kommentarer i vårat test för att förstå skicket.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan Qashqai har följande förutsättningar:
2014
Modellår
18 422 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Bromsljus, höger ur funktion, Positionsljus vänster/höger bak ur funktion. Klonkande missljud framvagn
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Vänster bakljus kondens. Fåtal rostangrepp, Höger bakljus kondens.Insteg vänster fram silvertejpad. Insteg höger fram silvertejpad
Flera stenskott i fronten är vanligt liksom sliten vindruta. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
1 st däck skadat
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
3 mm
4 mm
3 mm
4 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Odubbade vinterdäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
GPS Drag Panorama
4WD
AUX-ingång
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
Panoramatak
Radio
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Vad kostar transporten?
Priset beräknas utifrån privatperson.
Dela
7291512