Testad
“Denna grå metallic Tesla Model S kombinerar ren eldrift med lyxig känsla. Helläder i kupén och panoramatak skapar en luftig, exklusiv miljö. Fyrhjulsdrift ger tryggt grepp året runt, medan backkamera och LED-strålkastare gör varje resa både smidig och säker.”
Testad-sortimentet är ett brett utbud av begagnade bilar som beroende på sin ålder och miltal kan kräva både visst underhåll och service samt eventuella reparationer. Alla fordon är dock unika med just sin historik så det är viktigt att läsa beskrivning och eventuella kommentarer i vårat test för att förstå skicket.
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Tesla Model S har följande förutsättningar:
2018
Modellår
20 137 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har normalt god kvarvarande kapacitet. Normalt är räckvidd och laddningshastighet något reducerade.
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Vibrationer i drivlinan
Drivlinan fungerar som den ska.
Kommentar
Bromsbelägg fram och bak behöver bytas, Vibrationer vid inbromsning på grund av skeva bromsskivor, Bromsskivor bak är slitna, behöver bytas inom 6 månader. Bromspedal något mjukare en normalt
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Parkeringssensorer ur funktion. Backkamera ur funktion, Farthållare ur funktion, Ratt står lite snett. Bilen drar snett. Missljud från baklucka öppning/stängning. Parkeringsassistans ur funktion. Missljud ifrån torkar motor fram. Varnar för fel på laddluckan och kärvar, man behöver pilla loss den lite, håller inne knappen med en bagagelucka symbol på fjärren i 5 sekunder ungefär så öppnas den
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott i vindruta. Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Bilen har polerbara tvättrepor, Flertal lackskador. Sitter eftermonterade plast detaljer utvändigt på kaross
Flera stenskott i fronten är vanligt liksom sliten vindruta. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
6 mm
4 mm
6 mm
4 mm
19" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Odubbade vinterdäck
3 mm
2 mm
3 mm
3 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Auto hold
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Elstol passagerarplat
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Panoramatak
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Rattvärme
Stolsvärme fram
USB-ingång
4WD
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Vad kostar transporten?
Priset beräknas utifrån privatperson.
Dela
7283828