“Ej fabriksbyggd camper. Importerad ifrån USA. OBS! Behövs C1 körkort eller att du tagit körkort innan 1996 för att köra den pga hög totalvikt: 3 879 kg. Kompletta sommar + dubbade vinterhjul medföljer.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat husbilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av husbilen.
Eftersom husbilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna RAM 1500 ProMaster har följande förutsättningar:
2018
Modellår
13 351 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Växellåda oljeläckage
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Ratt står snett. Vindrutespolare läckage. Däcktrycksövervakningslampa lyser. Positionsljus höger fram ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Bättre än normalt skick
Kommentar
Spricka vindruta i synfält. Buckla höger tröskel, Några stenskott, dörruppslag och repor
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inredning bodel: Invändigt normalt med märken, repor och fläckar
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
9 mm
9 mm
9 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
6 mm
5 mm
6 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
Elspeglar
Färddator
Radio
AC
Backkamera
Backsensorer
Elhiss fram
Farthållare
USB-ingång
Diskho och med vattenpump för dricksvatten
ABS
1400 kWh Lithiumbatteri med 240V-uttag
12V-uttag
USB-uttag
Rymlig kyl
Snurrbara framsäten
Utdragbart köksbord
- Skön säng med massor förvaring under
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266923
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.