Reparationsobjekt
“Flaksläpvagn med tippfunktion. Max lastvikt 570 kg. Lastutrymme mått: Bredd 140 cm, Lämhöjd 24 cm, Längd 275 cm OBS, Släpvagnen har körförbud avseende anmärkningar från kontrollbesiktning 2025-12-08: 2 STOPPLYKTA (4.3) BÅDA SIDOR FUNKTION FELAKTIG VID SAMTIDIG ANVÄNDNING 2 KÖRRIKTNINGSVISARE (4.4) BÅDA SIDOR FUNKTION FELAKTIG VID SAMTIDIG ANVÄNDNING 2 HJULLAGER (5.1.3) HÖGER MISSLJUD 2X POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM, BÅDA SIDOR UR FUNKTION 2X REFLEX (4.8) FRAM VÄNSTER SAKNAS (EN SIDA) 2X SLÄPVAGNSKONTAKT (4.10) FUNKTION OSÄKER Åtgärder och ombesiktning krävs innan den får brukas i trafik på allmän väg. Ytterligare anmärkningar förekommer, säljes som reparationsobjekt”
Reparationsobjekt
Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:
Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.
Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.
Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat släpet på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av släpet.
Eftersom släpet har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Caravan 1400L har följande förutsättningar:
2007
Modellår
0 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
OBS, Släpvagnen har körförbud avseende anmärkningar från kontrollbesiktning 2025-12-08: 2 STOPPLYKTA (4.3) BÅDA SIDOR FUNKTION FELAKTIG VID SAMTIDIG ANVÄNDNING 2 KÖRRIKTNINGSVISARE (4.4) BÅDA SIDOR FUNKTION FELAKTIG VID SAMTIDIG ANVÄNDNING 2 HJULLAGER (5.1.3) HÖGER MISSLJUD 2X POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM, BÅDA SIDOR UR FUNKTION 2X SLÄPVAGNSKONTAKT (4.10) FUNKTION OSÄKER Åtgärder och ombesiktning krävs innan den får brukas i trafik på allmän väg. Bromsljus, ur funktion. Blinkers båda sidor ur funktion. Hjullager höger, missljud. Positionsljus fram vänster, ur funktion. Positionsljus fram höger, ur funktion. Släpvagnskontakt funktion osäker. Inget stödhjul monterat
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
OBS, Släpvagnen har anmärkning från kontrollbesiktning 2025-12-08: 2X REFLEX (4.8) FRAM VÄNSTER SAKNAS (EN SIDA) Lyktglas, bak vänster, skadat
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
13" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
13" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Tippfunktion
Dela
7266751
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.