Caravan 1400L

Släpvagn med tippfunktion (Rep.Objekt)
2007
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
    Budgivning
    Ledande bud inkl. moms
    1 000 kr
    Pris i bilhandeln3 500 kr
    Reservationspris uppnått

    Budgivning avslutas:

    21 jan, 09:10

    Höjdpunkter

    Flaksläpvagn med tippfunktion. Max lastvikt 570 kg. Lastutrymme mått: Bredd 140 cm, Lämhöjd 24 cm, Längd 275 cm OBS, Släpvagnen har körförbud avseende anmärkningar från kontrollbesiktning 2025-12-08: 2 STOPPLYKTA (4.3) BÅDA SIDOR FUNKTION FELAKTIG VID SAMTIDIG ANVÄNDNING 2 KÖRRIKTNINGSVISARE (4.4) BÅDA SIDOR FUNKTION FELAKTIG VID SAMTIDIG ANVÄNDNING 2 HJULLAGER (5.1.3) HÖGER MISSLJUD 2X POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM, BÅDA SIDOR UR FUNKTION 2X REFLEX (4.8) FRAM VÄNSTER SAKNAS (EN SIDA) 2X SLÄPVAGNSKONTAKT (4.10) FUNKTION OSÄKER Åtgärder och ombesiktning krävs innan den får brukas i trafik på allmän väg. Ytterligare anmärkningar förekommer, säljes som reparationsobjekt

    WarningIcon

    Reparationsobjekt

    Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

    • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

    • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

    Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

    Resultatet från KVD-testet

    KvdTestIcon

    Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

    Läs mer om Kvd-testet

    Våra fordonstekniker har testat släpet på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av släpet.

    Eftersom släpet har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

    Denna Caravan 1400L har följande förutsättningar:

    2007

    Modellår

    0 mil

    Miltal

    DrivetrainIcon

    Drivlina

    CheckIcon

    Normalt skick

    Kommentar

    Inga anmärkningar.

    Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

    BreaksIcon

    Bromsar

    CheckIcon

    Ingen åtgärd behövs

    Läs om hur vi testar bromsar

    Kommentar

    Inga anmärkningar.

    Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

    MileageIcon

    Teknik & utrustning

    RemarksIcon

    Anmärkningar finns

    Kommentar

    OBS, Släpvagnen har körförbud avseende anmärkningar från kontrollbesiktning 2025-12-08: 2 STOPPLYKTA (4.3) BÅDA SIDOR FUNKTION FELAKTIG VID SAMTIDIG ANVÄNDNING 2 KÖRRIKTNINGSVISARE (4.4) BÅDA SIDOR FUNKTION FELAKTIG VID SAMTIDIG ANVÄNDNING 2 HJULLAGER (5.1.3) HÖGER MISSLJUD 2X POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM, BÅDA SIDOR UR FUNKTION 2X SLÄPVAGNSKONTAKT (4.10) FUNKTION OSÄKER Åtgärder och ombesiktning krävs innan den får brukas i trafik på allmän väg. Bromsljus, ur funktion. Blinkers båda sidor ur funktion. Hjullager höger, missljud. Positionsljus fram vänster, ur funktion. Positionsljus fram höger, ur funktion. Släpvagnskontakt funktion osäker. Inget stödhjul monterat

    Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

    BodyIcon

    Kaross

    RemarksIcon

    Sämre än normalt skick

    Kommentar

    OBS, Släpvagnen har anmärkning från kontrollbesiktning 2025-12-08: 2X REFLEX (4.8) FRAM VÄNSTER SAKNAS (EN SIDA) Lyktglas, bak vänster, skadat

    Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

    InteriorIcon

    Interiör

    CheckIcon

    Normalt skick

    Kommentar

    Inga anmärkningar.

    Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

    TyresIcon

    Däck och fälg

    Kommentar

    Inga anmärkningar.

    Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

    • Sommardäck

      (Monterade)

      7 mmCheckFilledIcon

      CheckFilledIcon7 mm

      13" Plåtfälg

      Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

    • Sommardäck

      5 mmCheckFilledIcon

      CheckFilledIcon5 mm

      13" Plåtfälg

      Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

    CommentIcon

    Anmärkningsbilder

    Utrustning

    Utrustningspaket:

    • Tippfunktion

        Fakta

        • Antal tidigare ägare5
        • RegistreringsnummerXPZ841
        • Modellår2007
        • Första datum i trafik i Sverige2007-09-19

        Teknisk data

        • ChassinummerYG3FA31S07L000375
        • Nästa besiktning senast2026-02-28
        • Maxlastvikt570 kg
        • Tjänstevikt180 kg
        • Skattevikt750 kg

        Kvdbils anläggning

        Luleå

        Adress:

        Gårdsvägen 8

        97347 Luleå

        BackToTopIcon
        ContactIconKontakt