KABE SAFIR 600 GLE KS

Husvagn, 600 GLE KS Husvagn
2021
  • TyresIconVinterdäck ingår
  • ReleasingIconFöretagsleasing
    Budgivning
    Ledande bud inkl. moms
    50 500 kr
    Reservationspris ej uppnått

    Budgivning avslutas:

    21 jan, 09:00

    Höjdpunkter

    Lyckad och populär husvagnsmodell ifrån Svenska KABE. Detta exemplar bedöms vara i normalt helhetsskick med hänsyn till ålder. Kompletta sommar + dubbade vinterhjul medföljer.

    Resultatet från KVD-testet

    KvdTestIcon

    Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

    Läs mer om Kvd-testet

    Våra fordonstekniker har testat släpet på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av släpet.

    Eftersom släpet har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

    Denna KABE SAFIR 600 GLE KS har följande förutsättningar:

    2021

    Modellår

    0 mil

    Miltal

    BreaksIcon

    Bromsar

    CheckIcon

    Ingen åtgärd behövs

    Läs om hur vi testar bromsar

    Kommentar

    Inga anmärkningar.

    Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

    MileageIcon

    Teknik & utrustning

    RemarksIcon

    Anmärkningar finns

    Kommentar

    Finns endast 1 st nyckel. Duschmunstycke sprucket och läcker. Markis ej testad, dragkedjan fastnat. Elkabel till släpvagnsbelysning lagad/tejpad. Gasolflaskan i vagnen är helt tom, testad med annan flaska. Färskvattentank har frostskydd i vattnet

    Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

    BodyIcon

    Kaross

    CheckIcon

    Normalt skick

    Kommentar

    Fåtal stenskott, dörruppslag och repor. Några mindre inbuktningar på sidorna av bodelen

    Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

    InteriorIcon

    Interiör

    CheckIcon

    Normalt skick

    Kommentar

    Luktar illa ifrån toalett, oklart om den är tömd. Inredning bodel: Invändigt normalt med märken, repor och fläckar. Dynor, bakre bodel, fläck/ar. Missfärgat/smutsigt på väggen runt ventilationsgaller vänster bak i sovrummet. Gardin, kärvar

    Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

    TyresIcon

    Däck och fälg

    Kommentar

    Inga anmärkningar.

    Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

    • Sommardäck

      (Monterade)

      5 mmCheckFilledIcon

      CheckFilledIcon5 mm

      15" Alu.fälg

      Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

    • Dubbade vinterdäck

      8 mmCheckFilledIcon

      CheckFilledIcon8 mm

      15" Plåtfälg

      Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

    CommentIcon

    Anmärkningsbilder

    Utrustning

    Utrustningspaket:

    • Batteriladdare

    • Dusch

    • El system 220/230V husbil/vagn

    • Frys

    • Gasolflaska

    • Golvvärme

    • Handfat

    • Inverter

    • Kylskåp

    • Kylskåp med frysfack

    • Markis

    • Micro

    • Spisfläkt

    • Taklucka bakre bodel

    • Toalett

    • TV

    • Antenn Husbil/vagn

    • Alde värmesystem

    • Alde varmvattenberedare

    Fakta

    • Antal tidigare ägare1
    • RegistreringsnummerSBW87B
    • Modellår2021
    • Tillverkningsmånadaugusti 2021
    • Första datum i trafik i Sverige2023-07-24

    Teknisk data

    • ChassinummerYT73500022T000010
    • Nästa besiktning senast2027-07-31
    • Maxlastvikt294 kg
    • Tjänstevikt1 706 kg
    • Skattevikt2 000 kg

    Kvdbils anläggning

    Sundsvall

    Adress:

    Norra Vägen 12

    85650 Sundsvall

    BackToTopIcon
    ContactIconKontakt