“Lyckad och populär husvagnsmodell ifrån Svenska KABE. Detta exemplar bedöms vara i normalt helhetsskick med hänsyn till ålder. Kompletta sommar + dubbade vinterhjul medföljer.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat släpet på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av släpet.
Eftersom släpet har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna KABE SAFIR 600 GLE KS har följande förutsättningar:
2021
Modellår
0 mil
Miltal
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Finns endast 1 st nyckel. Duschmunstycke sprucket och läcker. Markis ej testad, dragkedjan fastnat. Elkabel till släpvagnsbelysning lagad/tejpad. Gasolflaskan i vagnen är helt tom, testad med annan flaska. Färskvattentank har frostskydd i vattnet
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal stenskott, dörruppslag och repor. Några mindre inbuktningar på sidorna av bodelen
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Luktar illa ifrån toalett, oklart om den är tömd. Inredning bodel: Invändigt normalt med märken, repor och fläckar. Dynor, bakre bodel, fläck/ar. Missfärgat/smutsigt på väggen runt ventilationsgaller vänster bak i sovrummet. Gardin, kärvar
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
5 mm
5 mm
15" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Dubbade vinterdäck
8 mm
8 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Batteriladdare
Dusch
El system 220/230V husbil/vagn
Frys
Gasolflaska
Golvvärme
Handfat
Inverter
Kylskåp
Kylskåp med frysfack
Markis
Micro
Spisfläkt
Taklucka bakre bodel
Toalett
TV
Antenn Husbil/vagn
Alde värmesystem
Alde varmvattenberedare
Dela
7264973
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.