25 april, 2025
Trots ett förbättrat ränteläge fortsätter intresset för privatleasing att vara relativt svalt. En undersökning vi gjort genom Kantar Sifo visar att endast var tionde svensk blivit mer intresserad av leasing – och mer än varannan är fortfarande inte intresserad alls.
Efter ett år där räntorna kommit ner betydligt har privatleasing blivit mer attraktivt för vissa, men det stora genombrottet uteblir. I undersökningen svarar bara 2 procent att de blivit mycket mer intresserade av leasing än tidigare, medan 9 procent är något mer intresserade.
– Vi ser en försiktig återhämtning på marknaden i intresset för privatleasing, men det går trögt. Trots att räntorna fallit märkbart har hushållens försiktighet dröjt sig kvar. Det är fortfarande en osäker konjunktur, och många är ovilliga att binda upp sig i ett leasingavtal som löper över flera år, säger Daniel Odsberg, försäljningschef på Kvdbil.
– Tidigare fanns det många väldigt fördelaktiga privatleasingalternativ, men det förändrades när räntorna steg. Nu ser vi att fler i stället funderar på att köpa bil – då kan man lättare agera om livssituationen förändras eller om man snabbt behöver byta bil, fortsätter han.
Unga vuxna mellan 20 och 34 år är den grupp där leasingintresset har ökat mest. 14 procent uppger att de blivit något mer intresserade och 3 procent mycket mer intresserade – vilket är betydligt högre än i andra åldersgrupper. Bland äldre mellan 56 och 79 år är motsvarande siffror 6 respektive 2 procent.
– Att ökningen är störst bland yngre är logiskt. Privatleasing kräver inte samma kapital som att bli fordonsägare – en fördel för en grupp som ofta har mindre ekonomiskt utrymme, särskilt i dag. Men osäkerhet kring både räntor och den egna ekonomin gör att många ändå avvaktar.
Totalt uppger 55 procent av de svarande att de fortfarande inte är intresserade av leasing, trots de lägre räntorna. Det gäller både kvinnor och män i lika hög grad.
Motståndet är som störst bland äldre (69 % i åldern 56-79 år) och hushåll med de allra lägsta inkomsterna (58 % bland dem som tjänar under 25 000 kronor i månaden).
Enligt Daniel Odsberg beror det dämpade intresset på att många hushåll fortfarande känner en osäkerhet kring den ekonomiska utvecklingen. Räntorna har visserligen sjunkit snabbt, men arbetslösheten ligger kvar på en historiskt hög nivå – och Riksbanken har signalerat att ytterligare räntesänkningar inte är att vänta.
– Många hoppades på fortsatt sjunkande räntor under 2025, men den förhoppningen ser ut att ha grusats. I stället har det till och med börjat talas om att räntan kan höjas igen. Det gör nog att vissa blir tveksamma till leasing – och i stället funderar på att köpa en begagnad bil för att få bättre kontroll över kostnaderna och ökad flexibilitet, säger Daniel Odsberg.
Totalt | Upp till 24.999 kr/mån | 25.000-34.999 kr/mån | 35.000 kr eller mer/mån | |
---|---|---|---|---|
Jag är mycket mer intresserad av leasing nu än tidigare | 2 % | 2 % | 2 % | 3 % |
Jag är något mer intresserad av leasing nu än tidigare | 9 % | 8 % | 6 % | 10 % |
Mitt intresse för leasing har inte förändrats | 27 % | 20 % | 31 % | 28 % |
Jag är fortfarande inte intresserad av leasing, trots de sjunkande räntorna | 55 % | 58 % | 53 % | 54 % |
Vet ej/osäker | 7 % | 13 % | 8 % | 5 % |
Om undersökningen
Undersökningen genomfördes i Kantar Medias webbpanel (Sifopanelen) under perioden 13–21 mars 2025. Totalt intervjuades 1050 personer i åldern 20–79 år med tillgång till bil. Webbpanelen är riksrepresentativt rekryterad utifrån slumpmässiga urval. Det förekommer ingen självrekrytering i Kantar Medias webbpanel (Sifopanelen).
Liknande artiklar
Försäljningen ökar – men priserna går ner
9 april, 2025
Blir nya bilar bara dyrare och dyrare?
12 mars, 2025
Begbilsrapport 2024: Kraftig tillväxt på marknaden – elbilar och laddhybrider i topp
13 januari, 2025
Vi sammanfattar begagnatmarknaden 2024 - och blickar mot 2025
13 januari, 2025
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.
Preferred language
We have detected that your browser has other language preferences than Swedish. To better service our friends abroad we have an English language site (kvdcars.com) that contains all the same vehicles and services.