Albin 85 Cumulus Segelbåt Brandskadad inv Rep/renoveringsobjekt

  • Åkersberga
  • 797343

    Ledande bud (inkl. moms):
    500 kr
    Se bud
    Respris ej uppnått
    Avslutad
    17 okt
    19:40

    Prisinformation

    • Förmedlingsavgift för köpare (inkl. moms)

      3 125 kr

    Värderingsmannens kommentar

    Kvdbils samlade omdöme

    “Båten har haft en motorbrand som släckts med pulversläckare. Båten har släckpulver i ruff o maskin i behov av totalsanering / rengöring invändigt. Delvis brandskadad maskin, sannolikt bortom räddning. Testad, besiktigad och funktionskontrollerad på land, ej provkörd sjösatt. Säljes som reparations/renoveringsobjekt. Levereras/avhämtas ståendes på land med rigg såsom bilderna visas. Sjösättning kan erbjudas mot ersättning.

    Anmärkningar: Brand invändigt/motorrum/motor släckt med pulver, totalsanering och rengörning invändigt krävs. Motorn är brandskadad och sannolikt bortom räddning, ej start/testbar. Elsystem ej testbart, sannolikt bortom räddning. Stäv har gelcoatskador och några skador ner i glasfibern. Akterspegel skada/sprickbildning. Roder, skada/sprickbildning. Genomföring utvändigt, skadad/korroderad. Offeranoder, förbrukad, bör bytas. Samtliga gelcoatytor matta/oxiderade. Lucka/or, utvändigt, svåröppnad. Ruta/ventiler, repor. Köl, skada/sprickbildning/hål. Rostangrepp på kölen. Logggivarens paddelhjul trasigt.”

    • Akterstagsträckare
    • Kryssfock
    • Logg
    • Länspump
    • Rullsystem
    • Självslående fock & skena
    • Spis
    • Storsegel
    • solpanel

    Hjälp med Finansiering & Transport

    Behöver du hjälp med finansiering eller transport, kontakta kundcenter på email kundcenter@kvdbil.se eller telefon 010-167 30 00 så hjälper dem dig.

    Fakta

    • Längd

      8,56 m

    • Bredd

      2,83 m

    • Motor

      Yanmar

    • Motorns serienummer

      Ej läsbart

    • Vikt

      3 200 kg

    • Tillverkare

      Albin Marin AB SE

    • Drevmodell

      Rak axel

    • CE-märkt

      Nej

    • Septitank

      Nej

    • Skrovnummer

      073-004-0492

    Övrig information

    • Avlyftbar moms

      Ja

    • Kan exporteras

      Nej

    Objektet är i Åkersberga

    Loading maps API...